Niezdrowe uzależnienie od ekranu


   Według amerykańskiego psychologa dr Arica Sigmana, dzieci spędzają zbyt dużo czasu oglądając telewizję lub grając w gry komputerowe. Rodzice muszą znacznie ograniczyć spędzanie czasu swoich dzieci na takich rozrywkach, gdyż zagraża to utratą kontroli nad ich zachowaniem się w przyszłości.

     

Dr. Aric Sigman uważa również, że dzieci do trzech lat, w ogóle nie powinny oglądać telewizji, do siedmiu lat - nie więcej niż półtora godziny dziennie, a u nastolatków powinien być limit do dwóch godzin.

 

Długotrwałe siedzenie przed ekranem niekorzystnie wpływa na zdrowie każdego człowieka, a dzieci w szczególności. Badania wykazały, że mózgi u „grających” i „nie grających” znacznie się różnią. Gracze cierpią z powodu szybkości reakcji, braku zdolności logicznego myślenia i niezdolności do komunikowania się w związkach.

 

Co prawda, do tej pory nie ustalono, co jest głównym powodem: czy gry komputerowe  doprowadzają do zmian w mózgu ,czy też odwrotnie, zmiany w mózgu prowadzą do nadmiernej pasji do gier. Nie ulega wątpliwości, zapewnia dr Aric Sigman, że długotrwałe spędzanie czasu przed ekranem grozi niezdrowym psychicznym uzależnieniem, cytuje za bbc.co.uk/news/health

 

Ponadto, wielogodzinne siedzenie przed ekranem ma negatywny wpływ na stan fizyczny  organizmu. Siedzący tryb życia przyczynia się do otyłości, pojawienia się chorób serca i cukrzycy.

 

Do 2025 roku połowa mężczyzn i jedna trzecia kobiet będzie cierpieć z powodu otyłości, BBC powołuje się na opinie ekspertów.

 

Aleftina Posternak

Odwiedź nas na Facebooku

Copyright